Szeretettel köszöntelek a Utitárs klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
Utitárs klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a Utitárs klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
Utitárs klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a Utitárs klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
Utitárs klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a Utitárs klub közösségi oldalán!
Csatlakozz te is közösségünkhöz és máris hozzáférhetsz és hozzászólhatsz a tartalmakhoz, beszélgethetsz a többiekkel, feltölthetsz, fórumozhatsz, blogolhatsz, stb.
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
M Imre
Utitárs klub vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Kis türelmet...
Bejelentkezés
Ezt a témát M Imre indította 14 éve
Ide azok a hírek kerülnek, amelyek nem érnek meg egy blog-ot, de más szempontból érdekesek, fontosak, tájékoztatnak, netán némileg szórakoztatnak is.
Hozzászólások eddig: 912
M Imre üzente 20 órája
Sörösüvegeket, óvszereket és milliós kárt hagytak maguk után Máré váránál ismeretlen bulizók | 2026. június 21.
Kissé elfajult egy buli a Mecsekben található Máré váránál, egy csapat bulizó ugyanis a védett műemléknek számító vár falából bontott kövekből épített magának tűzrakóhelyet, hogy aztán rengeteg üres sörösdobozt és használt óvszert, és milliós kárt hagyjon maga után. Az ATV híradójának Koch Balázs várkapitány azt mondta, a várfalból 3-4 négyzetméteren feszegették ki a köveket, azokat a köveket pedig, amelyek nem kellettek a tűzrakóhoz, azokat ledobálták a hegyoldalba.
https://www.youtube.com/watch?v=KK9jtYmjYHw
A várkapitány feljelentést tett, a rendőrség nyomoz, de az ATV kérdéseire nem adott választ. A híradónak nyilatkozó ügyvéd szerint viszont lopás és rongálás tényállása is fennállhat, és mivel egy védett műemléket rongáltak meg, 4,5 év, de akár súlyosabb, 6-7 év szabadságvesztés is járhat az elkövetett bűncselekményekért. A várkapitány szerint a helyreállítás költsége több millió forint is lehet, de egyelőre nem tudni, hogy ennek a költsége kit terhel majd.
https://telex.hu/belfold/2026/06/21/mare-var-rom-rongalas
M Imre üzente 2 hónapja
FÖLD NAPJA a Pál-völgyi kőfejtőben
Idén is visszatér a Föld Napja egyik legizgalmasabb budapesti helyszínére!
A Pál-völgyi kőfejtőben egész napos, élményalapú természetismereti programokkal várunk kicsiket és nagyokat – játékkal,
Időpont: 2026. április 18. (szombat), 10:00–17:00
Helyszín: Pál-völgyi-barlang kőfejtője (1025 Budapest, Szépvölgyi út 162.)
A rendezvény ingyenes, de kutyit most nem lehet behozni.
________________________________________
PROGRAMOK
10:00 – 10:30# Csodabogarak – Mese a fákról
Egy varázslatos történet az erdő titkairól, ahol a gyerekek maguk is rovarokká válhatnak.
10:00 – 11:00 # Lovas polgárőr bemutató
Testközelből találkozhattok egy igazi szolgálati lóval!
10:30 – 10:45 # Potyó Imi szemén keresztül a Föld – kiállítás
11:00 – 12:00 # Természetesen Buda – kerekasztal beszélgetés a budai kerületek zöld jövőjéről szakértőkkel.
Résztvevők:
– Kölner Olga, Bolygó Közösségi Tér
– Kovács Márton, II. Kerületi Önkormányzat
– Burján Ferenc, III. Kerületi Önkormányzat
– Dr. Berezvai Zoltán, XI. Kerületi Önkormányzat
– Rózsa Zoltán, XII. Kerületi Önkormányzat – Hegyvidéki Zöld Iroda
13:30 – 14:00 # Állatasszisztált terápia + „Legyél te is Jane!” mesés foglalkozás
Találkozás Pollival, a terápiás kutyával, és egy inspiráló történet Jane Goodall életéről.
14:00 – 15:00 # Barlangi mentési bemutató
Látványos akciók a Magyar Barlangi Mentőszolgálattól.
15:00 – 16:00 # Az alkalmazkodás mesterei – állati jó bemutató
Egértől a kutyáig – hogyan tanultak meg együtt élni velünk?
16:00 – 17:00 # Danny mesél – zenés mese és hangszersimogató
Állatos történetek, különleges hangszerek, közös élmény.
________________________________________
EGÉSZ NAPOS ÉLMÉNYEK
-- Pecsétgyűjtés, mellyel barlangtúra kedvezményt kapsz
-- Természetvédelmi Őrszolgálat bemutató
-- Lepkék, bogarak, avarlakók világa
-- Fára mászás, barlang-labirintus
-- Ülj le játszani a Gémklub társasaival, játékmester vezetésével
-- Kézműves vásár nemzeti parki termékekkel
-- Ingyenes kiállítás a látogatóközpontban
...
________________________________________
Büfé is lesz (gulyás, hot-dog, kürtőskalács – mert a kalandhoz energia is kell ;))
Fontos infók:
– A programváltoztatás jogát fenntartjuk
– A rendezvényen mindenki saját felelősségére vesz részt
– Fotó- és videófelvételek készülnek
– Parkolás korlátozott → gyertek inkább tömegközlekedéssel
– Kutyával a rendezvény nem látogatható!
Várunk szeretettel – gyertek, töltsünk együtt egy igazán zöld napot!
TÁMOGATÓNK: Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzat
https://www.facebook.com/events/1704375400543018/
M Imre üzente 2 hónapja
Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány | A választások nekünk azt is jelenti, hogy felelősséget vállalunk magunkért és a gyerekeinkért. Mert a gyerekek nem a jövő. Ők a jelen. Tenni kell értük. Minden nap.
Menjetek el ti is szavazni.
Tegyétek büszkévé a gyerekeiteket azzal, hogy felelősséget vállaltok magatokért, értük, a jelenért, és a jövőért.
<3 Mi ott leszünk. Szavazunk. <3
https://www.facebook.com/reel/811562374894736
.. és ez a dal megy a háttérben.
https://www.youtube.com/watch?v=Xv8FBjo1Y8I
# Tracy Chapman - Talkin' Bout A Revolution
M Imre üzente 2 hónapja
Bardóczi Sándor | Április 12 fontos dátum, de gondoltál már arra, hogy utána mi lesz? Hát április 22, a Föld Napja, amit mi a Merlinben egy szakmai konferenciával ünneplünk, ahol Carlos Moreno, a 15 perces város szerzője és Timár Gábor, a hazai vízmegtartás apostola lesznek a kiemelt vendégeink. Meg sok érdekes szekcióelőadás, beszélgetés és városi séta. Az esemény regisztrációhoz kötött, amit itt lehet megtenni. (Program ugyanitt tölthető le).
https://forms.office.com/e/iyPkBUJ4W5?origin=lprLink
:::::
Tegyél egy apró dolgot a Földünk megóvásáért a Föld Napján, április 22-én: ültess, öntözz, ne szemetelj!
http://netpolgar.network.hu/blog/netpolgar_avagy_digitalis_irastudo_klub_hirei/tegyel-egy-apro-dolgot-a-foldunk-megovasaert-a-fold-napjan-aprilis-22-en-ultess-ontozz-ne-szemetelj
http://netpolgar.network.hu/kepek/agrarium__kiss_i/fold_napja
M Imre üzente 3 hónapja
Bükki Nemzeti Park Igazgatóság | A Tarnavidéki Tájvédelmi Körzetben fontos fejlesztésekkel igyekszünk biztosítani a kétéltűek védelmét és általában a vízmegtartást: nyertes KEHOP Plusz projektünk mellett önkéntes akciókat is szervezünk, amelyek során kisebb beavatkozásokkal javítjuk a vizes élőhelyek vízellátottságát.
2026. március 4-i tevékenységünk során egy égeres mocsarat segítettünk meg a berágódott patakmeder fenékszintjének emelésével, illetve szivárgó rönkgátak által duzzasztott víz kivezetésével.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1373621184808517
A részletes beszámolót itt olvashatják:
https://www.bnpi.hu/hu/hir/vizorzo-akcio-a-tarnavideki-tajvedelmi-korzetben
M Imre üzente 5 hónapja
Felhős, szeles és hideg szilveszterünk lesz | 2025. december 30.
Szerda délelőtt alapvetően napos lesz az idő, délutánra viszont északkeleten megsokasodnak a felhők, elszórtan akár a hó is eshet – írja a Hungaromet. Szilveszter estére a nyugati szél is feltámad, a magasabban fekvő helyeken akár viharos is lehet. A csúcshőmérséklet -2 és 3 fok között várható.
https://444.hu/2025/12/30/felhos-szeles-es-hideg-szilveszterunk-lesz
___
Soha nem volt még ilyen meleg karácsonyuk az izlandiaknak | 2025. december 30.
Rekordmeleget mértek az izlandi meteorológusok karácsony estéjén, Seyðisfjörður városában 19.8 fok volt a nap egy pontján. A szigetországban a decemberi átlaghőmérséklet -1 és 4 fok között mozog – írta meg a Guardian.
https://444.hu/2025/12/30/soha-nem-volt-meg-ilyen-meleg-karacsonyuk-az-izlandiaknak
___
A Quadrantida meteorrajjal és látványos négyes együttállással köszönt be 2026 | december 29.
A Quadrantida meteorraj az év egyik leggazdagabb hullócsillag zápora, ideális esetben óránként akár 100-120 meteort is képes produkálni. Ezzel méltán felveszi a versenyt a jól ismert augusztusi Perseidákkal és a decemberi Geminidákkal – olvasható a Svábhegyi Csillagvizsgáló hétfői sajtóközleményében.
https://qubit.hu/2025/12/29/a-quadrantida-meteorrajjal-es-latvanyos-negyes-egyuttallassal-koszont-be-2026
Ciklonok érkeznek nyugatról keletre,
Hatásukat nyögi a nagy Kárpát-medence.
A magasban süt a Nap, de a felszín közelében,
Erősen havazik és zivatar van éppen.
A Nap is már csak nyugatról ragyog,
A fénye hol balról, hol jobbról ér.
Ezen a megváltozott éghajlaton,
Tyű, de erős a nyugati szél.
A meteorológus pedig azért beszél szépet,
Hogy az időjárás szolgálatába állítson téged.
http://autovezetes.network.hu/video/zene/csermanek_lakotelep__idojarasjelentes
M Imre üzente 5 hónapja
Év végi és újévi közlekedési rend a fővárosban | 2025. december 29.
A Budapesti Közlekedési Központ az év utolsó, valamint az új esztendő első napjaiban idején is biztosítja a közösségi közlekedési szolgáltatást. December 31-én, Szilveszter éjjel a várható nagyobb forgalom miatt számos nagy kapacitású járat egész éjjel közlekedik: valamennyi metró, az összes HÉV, a nagykörúti 4-es 6-os, a 14-es, a 17-es, a 47-es, az 50-es és az 56A villamos, a 75-ös és a 80-as trolibusz, valamint az 5-ös, a 7-es és a 8E, 16-os és 223E autóbusz.
A Budapesti Közlekedési Központ a karácsonyi ünnepi időszakban és szilveszterkor a megváltozó utasforgalmi igényekhez igazodó közlekedési rendet vezet be, a korábbi évekhez képest több járatot indítva.
Részletek:
https://bkk.hu/hirek/2025/12/ev-vegi-es-ujevi-kozlekedesi-rend-a-fovarosban.15758/
M Imre üzente 5 hónapja
Tíz éve halt meg László János, a Kerékpáros Klub legendás elnöke, Budapest díszpolgára. Igazi civil volt a szó legnemesebb értelmében: elkötelezett, makacs, ugyanakkor figyelmes és kompromisszumkész. Budapest nagyon sokat köszönhet neki, azok is, akik soha nem bringáznak, hiszen azt az elvet vallotta, hogy ahol jó bringázni, ott jó élni. A kép, amelyen a sorból visszanéz ránk, nagyon jellemző rá, kinn van a dolgozószobám falán. Velünk vagy, János!
http://autovezetes.network.hu/kepek/klubkepek/laszlo_janos_a_magyar_kerekparosklub_legendas_elnoke_budapest_diszpolgara
-\\- -\\- -\\- -\\- -\\-
*** Miért lettem zöld? - László János (MK)
http://autovezetes.network.hu/video/fenntarthato_fejlodes_kozlekedes_kornyezet_/miert_lettem_zold__laszlo_janos_mk
*** László János (MK) előadása a Nemzeti Közlekedési Napokon - 2014.10.29.
http://autovezetes.network.hu/video/napi_hir/laszlo_janos_mk_eloadasa_a_nemzeti_kozlekedesi_napokon__20141029
*** Nincsenek bringások és autósok - László János és Kiss Csaba alezredes (sajtótájékoztató: Együtt közlekedünk kampány)
http://autovezetes.network.hu/video/fenntarthato_fejlodes_kozlekedes_kornyezet_/nincsenek_bringasok_es_autosok__laszlo_janos_es_kiss_csaba_alezredes_sajtotajekoztato_egyutt_kozlekedunk_kampany
*** 2011. március 29. - Sajtótájékoztató a kerékpárosok biztonságos közlekedéséről (Óberling József-ORFK-OBB és László János, elnök - Magyar Kerékpárosklub)
http://autovezetes.network.hu/video/napi_hir/2011_marcius_29__sajtotajekoztato_a_kerekparosok_biztonsagos_kozlekedeserol_oberling_jozseforfkobb_es_laszlo_janos_elnok__magyar_kerekparosklub-001
*** László János megválik a Magyar Kerékpárosklub szakmai vezetésétől
http://autovezetes.network.hu/blog/kozlekedes_klub_hirei/laszlo-janos-megvalik-a-magyar-kerekparosklub-szakmai-vezetesetol
-\\- -\\- -\\- -\\- -\\-
László János (Budapest, 1949. június 16. – Budapest, 2015. december 23.) a magyarországi Critical Mass mozgalom alapítója, a Magyar Kerékpárosklub aktivistája, 2006 és 2015 között elnöke, a rendszerváltás utáni kerékpáros mozgalom egyik fő formálója, kiemelkedő személyisége.
https://hu.wikipedia.org/wiki/L%C3%A1szl%C3%B3_J%C3%A1nos_(aktivista)
M Imre üzente 8 hónapja
Időkép: Holt-Dunában tükröződő, lángszínekben tündöklő naplemente zárta a keddet a Szigetközben.
De máshol is lángolt az ég, és néhány extra is akadt
https://www.idokep.hu/hirek/tuzes-naplemente-zarta-a-keddet
Deák István, köszönjük!
https://www.facebook.com/photo/?fbid=1255255369963063
M Imre üzente 10 hónapja
Tegyük védetté a Dunakanyart! | petíció
1. A Dunakanyar közös érték – ne válhasson magánérdekek áldozatává!
Az elmúlt években megszaporodtak a magáncélú úszómű-kihelyezések, fakivágások és partmenti "fejlesztések", amelyek gyakran lakossági tájékoztatás és közösségi egyeztetés nélkül történnek. Ezek a beavatkozások visszafordíthatatlan károkat okoznak a Duna menti élőhelyekben, a táj arculatában és a helyi életminőségben.
2. Védelmet és átláthatóságot követelünk a közösségi érdekekért!
Kérjük, hogy a jövőben a Dunakanyar teljes területén:
- ne lehessen úszóművet, jachtkikötőt vagy más vízépítményt létesíteni nyilvános környezeti hatásvizsgálat és lakossági egyeztetés nélkül, és vizsgálják felül azokat, amelyek közösségi érdekeket sértenek,
- tiltsák meg a fakivágásokat, partmenti átalakításokat a közösség megkérdezése nélkül,
- csak olyan beruházások történhessenek, amelyek a helyi lakosság és a táj hosszú távú érdekeit szolgálják.
3. A Dunakanyar határai nem állnak meg a közigazgatási táblánál – térségi szabályozást akarunk!
A települések közigazgatási határai a valóságban sok helyen összemosódnak, így az egyik település szabályozása gyakran hatással van a szomszédos falvak életminőségére, természetes partszakaszaira. Ezért ezek a problémák nem kezelhetők kizárólag helyi szinten – térségi szintű, összehangolt szabályozásra van szükség, amely a Dunakanyart egységes ökológiai, kulturális és közösségi egészként védi.
4. Nyilvánítsák a Dunakanyart kiemelten védett tájjellegű övezetté!
Kérjük, hogy induljon el egy olyan szabályozási folyamat, amely jogi és társadalmi védelmet biztosít a térségnek, különösen a Duna-parti sávnak. A Dunakanyar páratlan természeti örökség – nemzeti kincs, amely túlmutat az egyéni vagy helyi érdekeken. A természeti értékek megőrzése nemcsak esztétikai vagy turisztikai érdek, hanem létkérdés a vízminőség, az élővilág és az itt élő emberek számára is. Készüljön olyan stratégiai terv, amely ezeket mind figyelembe veszi.
5. Közösségi garanciákat kérünk minden beavatkozás előtt!
A jövőben minden természetátalakító beruházást csak széles körű nyilvános konzultációval, a helyiek bevonásával lehessen végrehajtani.
6. A Dunakanyar kapjon „ex lege” természetvédelmi védettséget!
A Natura 2000 kijelölések és a helyi szabályozások nem fedik le egységesen a teljes Dunakanyart – sok értékes terület (pl. partsáv, ártér, erdőfoltok) kívül marad a védelem hatókörén.
Miért fontos?
A Dunakanyar Duna-menti sávja, kiemelt természeti övezetei a törvény erejénél fogva (ex lege) kerüljenek automatikus természetvédelmi oltalom alá, egységes szabályozással.
Ez az egyetlen garancia arra, hogy ne lehessen többé kijátszani a természetvédelem határait – és hogy a Dunakanyar jövője a közösségek, ne a beruházók érdekei szerint alakuljon.
Mi, a petíció aláírói, hisszük, hogy a fejlődés csak akkor valódi, ha fenntartható, közösségi és átlátható. A Dunakanyar megérdemli ezt a védelmet. Tegyünk együtt érte!
https://szabad.ahang.hu/petitions/tegyuk-vedette-a-dunakanyart
___
Göd-ÉRT Egyesület: A klímaválság súlyos tüneteit a bőrünkön érezve minden élőhely felértékelődik az országban mindenhol.
Gödön pedig már sok személyes, szomorú tapasztalat alapján tudjuk, hogy mennyire fontos, hogy a környezetünkben előforduló ökoszisztémák képesek legyenek biztosítani az élhető levegőt, minőségi ivóvizet, az őshonos fajok sokszínűségét és a fizikai és szellemi regenerálódáshoz szükséges élettereket.
Ezért vettünk/veszünk mi is részt e petíció megalkotásában és a közösségi igény döntéshozók felé történő kommunikálásában.
Írd alá kérlek és csatlakozz, ha még nem tetted volna meg!
M Imre új linket töltött fel: Túlélő kalauz egyedül utazó nőknek (Németország)
M Imre írta 16 órája a(z) Kicsit ez, kicsit az... fórumtémában:
Németország a világ egyik legbiztonságosabb országa az...
M Imre írta 19 órája a(z) Már a neten Magyarország madárfajainak részletes adatbázisa blogbejegyzéshez:
... a kerti rigók kaptak egy rendes medencét, ne akadjanak...
M Imre írta 20 órája a(z) Kicsit ez, kicsit az... fórumtémában:
Már a görög partoknál is megjelent az invazív ...
M Imre írta 20 órája a(z) Rövid hírek fórumtémában:
Sörösüvegeket, óvszereket és milliós kárt hagytak maguk...
M Imre írta 2 napja a(z) Chomolungma - Everest - GOD at the Foot (Giga.Pixel) videóhoz:
A fenti film rendezőjének videó csatornája: https://www...
M Imre írta 3 napja a(z) Chomolungma - Everest - GOD at the Foot (Giga.Pixel) videóhoz:
A Mount Everest csúcsára készülnek a humanoid...
M Imre írta 3 napja a(z) Kicsit ez, kicsit az... fórumtémában:
HBweb | Pont egy hét múlva, azaz 2026. június 24-én...
M Imre írta 1 hete a(z) Utitársat keresek fórumtémában:
Foszforeszkáló jelek a sötétben: olyan szemérmesre sikerült a ...
M Imre írta 2 hete a(z) Kisokos kezdő természetjáróknak blogbejegyzéshez:
32 millió szúnyogot enged szabadon egy a Google által ...
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Új hozzászólás